ذخیره‌سازی بیش از ۶۰ نمونه سلول بنیادی خون بندناف در چهارمحال و بختیاری

۱۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۶ کد : ۱۴۸۵۰ پژوهش و فناوری تاپ خبر
رئیس جهاددانشگاهی چهارمحال وبختیاری از ارسال بیش از ۶۰ نمونه سلول بنیادی خون بندناف از استان به بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف رویان تهران از ابتدای امسال خبر داد.
ذخیره‌سازی بیش از ۶۰ نمونه سلول بنیادی خون بندناف در چهارمحال و بختیاری

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری، سیروس رضایی با بیان این که فعالیت نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف جهاد دانشگاهی از اسفند 1393آغاز شده است، اظهار کرد: تاکنون حدود 4 هزار نفر مورد مشاوره حضوری و تلفنی قرار گرفتند که پس از مطمئن شدن از نداشتن موارد منع قرارداد 400 نفر از این افراد موفق به عقد قرارداد شدند.
رضایی ادامه داد: پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز از 35 سال گذشته در دنیا و از 20 سال گذشته در کشورمان آغاز شده و از 15سال پیش این حوزه به طور چشمگیری مورد توجه قرار گرفت و همانطور که در سطح بین الملل توسعه یافت، در ایران نیز گسترش پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: طبق آمارهای موجود، در حال حاضر حدود 14 بیماری در افراد بالغ و بیش از 60 بیماری در کودکان با کمک سلول‌های بنیادی خون بندناف درمان می‌شوند.
رضایی عنوان کرد: با توجه به مزیت‌های درمانی سلول‌های بنیادی خون بندناف، پیشرفت‌های علمی و نظر به این که فرصت ذخیره‌سازی سلول بنیادی بندناف برای هر کودک تنها یک بار در طول زندگی و آن هم موقع تولد نوزاد است، به خانواده‌هایی که در آستانه تولد فرزندشان  هستند توصیه کرد از این سرمایه ارزشمند برای سلامت خانواده خود در آینده استفاده کنند.
وی افزود: در حال حاضر بیماری‌های صعب‌العلاج از جمله انواع سرطان‌های خون، سرطان مغز استخوان، نقص سیستم ایمنی، انواع کم‌خونی‌ها و تالاسمی با استفاده از پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان است و درمان بیماری‌های پارکینسون، دیابت، ام‌اس ،سی‌پی و اوتیسم در مرحله تحقیقات است.
رئیس جهاد دانشگاهی استان اضافه کرد: تاکنون بیش از 123 هزار نمونه در بانک فامیلی (خصوصی) و حدود 5 هزار نمونه در بانک عمومی ذخیره شده است.
رضایی گفت: هزینه اولیه قرارداد حدود سه میلیون و 300 هزار تومان و پرداخت شارژ سالیانه تنها 160 هزار تومان است که امکان پرداخت هزینه اولیه به صورت اقساط و تسهیلات  وجود دارد.
متقاضیان می‌توانند از خدمات مشاوره رایگان 24 ساعته از طریق مشاوره حضوری و یا تماس با شماره‌های 09386851215 و 03832253315 استفاده نمایند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتیwww.rsct.ir یا پیج اینستاگرام royan_shahrekord@ مراجعه نمایند

کلید واژه ها: بانک خون بند ناف رویان