آیینه ایام
ما را در سروش دنبال کنید
یاران آب در چهارمحال و بختیاری
پژوهش و فناوری


حوزه فعاليت‌هاي واحد


کد مطلب: 259080
تا پايان شهريور؛ پيش‌بيني رشد 90 درصدي دريافت سلول‌هاي بنيادي خون بندناف نوزاد در چهارمحال و بختياري
تاریخ انتشار : 1396/06/26

تا پايان شهريور؛

پيش‌بيني رشد 90 درصدي دريافت سلول‌هاي بنيادي خون بندناف نوزاد در چهارمحال و بختياري

مسئول دفتر نمايندگي شرکت بن‌ياخته‌هاي رويان در چهارمحال و بختياري 25 شهريورماه با بيان اينکه درشش ماهه ابتداي امسال 46 قرارداد با متقاضيان نگهداري سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف در استان منعقد شده است، تاکيد کرد: پيش‌بيني مي‌شود تا پايان شهريورماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد  90 درصدي در اين زمينه حاصل شود.
به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري، فاطمه روستايي
اظهار کرد: در حال حاضر در استان امکان گرفتن سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف در زمان تولد نوزاد وجود دارد و اين سلول‌ها پس از دريافت، در بانک سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف رويان تهران ذخيره سازي مي‌شوند 
وي افزود: از ابتداي سال جاري تاکنون 46 قرارداد با متقاضيان نگهداري سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف در استان منعقد شده است پيش‌بيني مي‌شود تا پايان شهريورماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد حدود 90 درصدي در اين زمينه حاصل شود.
وي با اشاره به اينکه جفت و بند ناف نوزاد انسان يک زباله بيولوژيک محسوب مي‌شود، گفت: سلول‌هاي بنيادي در بدو تولد در جفت و بند ناف هر فرد به وفور يافت مي‌شوند اما در صورت دريافت نکردن اين سلول‌ها در زمان تولد، دور ريخته خواهند شد .
روستايي تصريح کرد: مادر باردار در هفته سي و ششم بارداري به دفتر نمايندگي بان خون بند ناف رويان در بيمارستان هاجر(س) شهرکرد مراجعه مي‌کند و پس از آگاهي از موارد منع قرارداد و دريافت مشاوره‌هاي پزشکي در صورتي که منعي براي بستن قرارداد نباشد، با شخص متقاضي قرارداد بسته مي‌شود .
وي ادامه داد: پس از انعقاد قرارداد، وسايل نمونه‌گيري از بند ناف نوزاد به خانواده داده مي‌شود تا در زمان زايمان به ماماي پژوهشکده رويان که در بيمارستان حاضر خواهد بود، تحويل دهند .
روستايي با بيان اينکه سلول‌هاي بنيادي دريافت شده براي کساني که ژنتيک سازگار با اين نمونه دارند، قابل استفاده است، خاطرنشان کرد: بانک سلول‌هاي بنيادي کشور به بانک جهاني سلول‌هاي بنيادي وصل است و اين احتمال وجود دارد که در صورت يافت نشدن ژنتيک مشابه براي افراد در داخل ايران بتوان آن را از ساير کشورها تهيه کرد .
وي اکثر بيماري‌هاي خوني صعب‌العلاج مانند سرطان‌هاي خون، سرطان‌هاي مغز استخوان، تالاسمي‌هاي ماژور، فلج مغزي(سي پي) را از بيماري‌هايي برشمرد که در حال حاضر در کشور با استفاده از سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف قابل درمان هستند اين در حالي است که تحقيقات براي درمان بيماري‌هاي ديگر در حال انجام است .
روستايي با اشاره به اينکه با علم امروز امکان استفاده از نمونه دريافت شده از نوزاد تنها يک مرتبه و براي يک نفر مقدوراست، گفت: درمان با استفاده از سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف بسته به نوع بيماري و وزن بيمارمتفاوت است
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آموزش‌های کوتاه‌مدت و دانشگاهی


 
دبیرخانه مشاغل خانگی
مسابقات فرهنگی

سامانه ها
اتوماسیون اداری (لینک 1)
اتوماسیون اداری (لینک 2)
آمار سایت
امروز
483
دیروز
854
هفته
11663
کل
313806
 
 
 
 
تمام حقوق برای :: جهاد دانشگاهی واحد چهار محال و بختیاری :: محفوظ است. تلفن تماس: 33380722  -  038   فاکس: 33380316  -  038