آیینه ایام
ما را در سروش دنبال کنید
یاران آب در چهارمحال و بختیاری
پژوهش و فناوری


حوزه فعاليت‌هاي واحد


کد مطلب: 299113
تشريح مراحل طرح الگوي نوين توسعه مشاغل خانگي در کارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري چهارمحال و بختياري
تاریخ انتشار : 1396/10/11 14:21:32

تشريح مراحل طرح الگوي نوين توسعه مشاغل خانگي در کارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري چهارمحال و بختياري

رئيس جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري جزئيات طرح الگوي نوين توسعه مشاغل خانگي را در کارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري استان تشريح کرد.
به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري، وحيد خليلي 10 دي در کارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري استان، با اشاره به فعاليت شعبۀ تجاري‌سازي فناوري و اشتغال دانش‌آموختگان در جهاد دانشگاهي استان، گفت: خوشبختانه فعاليت مجدد اين مرکز با انعقاد تفاهم‌نامه‌اي بين وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، جهاد دانشگاهي و صندوق کارآفريني اميد هم‌زمان شد.
وي با اشاره به اجراي آزمايشي-الگويي(پايلوت) طرح الگوي نوين توسعه مشاغل خانگي در هشت استان کشور از جمله چهارمحال و بختياري، افزود: خراسان‌هاي رضوي، شمالي و جنوبي، آذربايجان غربي، کرمانشاه، کردستان و لرستان مجري اين طرح هستند.
رئيس جهاد دانشگاهي استان با تأکيد بر اينکه مشاغل مي‌توانند در اشتغال‌زايي پايدار مؤثر باشند، اظهار کرد: نگرش‌ها و روش‌ها نسبت به موضوع اشتغال به روز نيست و دو گزينه شغل و تسهيلات به تنهايي اشتغال پايدار ايجاد نمي‌کند.
خليلي تصريح کرد: با توجه به لزوم تغيير نگرش‌ها و روش‌ها در مقوله اشتغال و ارائه راهکاري جداي از تسهيلات، برنامه‌هايي در اين طرح ديده است که مورد تأييد وزارت کار قرار گرفته است.
وي شناسايي مزيت‌ها، اولويت‌بندي مشاغل در استان، آموزش، مشاوره و توانمندسازي، کمک به به‌روزرساني و توليد استاندارد، شناسايي بازارهاي هدف، اتصال به بازار و تجاري‌سازي و فروش محصول را از مراحل مختلف اجراي طرح الگوي نوين توسعه مشاغل خانگي برشمرد.
رئيس جهاد دانشگاهي استان با اشاره به اينکه بايد به تنوع و تکثر در مشاغل خانگي بينديشيم، تصريح کرد: 76 درصد از متقاضيان مشاغل خانگي در کشور و استان روي شش رشته، 17 درصد روي 42 رشته و هفت درصد نيز روي 236 رشته مشاغل خانگي متمرکز شده‌اند.
خليلي از مراحل پاياني بخش نخست طرح خبر داد و عنوان کرد: اين طرح در سه مرحله آغاز به کار کرده که مرحله نخست آن شناسايي مزيت‌ها و فرصت‌ها است که با روش‌هاي امکان‌سنجي، افکار سنجي، نظرسنجي، استفاده از اسناد بالادستي، مطالعات ميداني، استفاده از يک شوراي علمي در استان، مزيت‌ها و فرصت‌هاي استان و اولويت‌بندي آن‌ها در حال انجام است.
وي مرحله دوم اين طرح را استعدادسنجي، آموزش و توانمندسازي، به کارگيري مربيان مختلف، پيوند بين دانشگاهيان و فراگيران مشاغل خانگي خواند و ادامه داد: مرحله سوم طرح نيز اتصال به بازار و تجاري‌سازي است که براي اين مهم سازمان ستفا جهاد دانشگاهي با بيش از 10 شرکت تجاري فروش محصول وارد مذاکره شده‌ تا بتوانند فرصتي براي فروش مشاغل خانگي و به صورت شبکه‌اي و ايجاد بازارهاي فيزيکي ايجاد کنند.
خليلي يکي از مشکلات در رونق مشاغل خانگي را عدم فروش محصول، عدم شناسايي و عدم استفاده از بستر IT و فضاي مجازي دانست و خاطرنشان کرد: در طرح‌هاي فعلي رونق مشاغل خانگي افراد در سامانه‌ها ثبت‌نام کرده و سپس بعد از صدور مجوز، به بانک جهت دريافت تسهيلات مراجعه مي‌کنند اما در طرح الگوي نوين توسعه مشاغل خانگي به محض شناسايي و ثبت‌نام متقاضي، مشاوره شغلي متناسب با اولويت استاني براي برندسازي، افزايش کيفيت و توليد استاندارد داده مي‌شود.
وي نگرش سنتي به مقوله اشتغال را مهم‌ترين مشکل در اجراي اين طرح خواند و گفت: اين مشکل با تغيير در نگرش‌ها و روش‌ها رفع مي‌شود که از عهده يک دستگاه ساخته نيست و اميدواريم همه رسانه‌ها و دستگاه‌ها براي ايراد سخني جديد در عالم متنوع مشاغل خانگي در استان به ويژه در آموزش و برندسازي همراهي داشته باشند.
رئيس جهاد دانشگاهي استان يکي از مزيت‌هاي استان را تعامل قابل تقدير و استقبال بسيار خوب مديران و کارشناسان دستگاه‌هاي استان از طرح الگوي نوين توسعه مشاغل خانگي برشمرد.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آموزش‌های کوتاه‌مدت و دانشگاهی


 
دبیرخانه مشاغل خانگی
مسابقات فرهنگی

سامانه ها
اتوماسیون اداری (لینک 1)
اتوماسیون اداری (لینک 2)
آمار سایت
امروز
508
دیروز
854
هفته
11663
کل
313831
 
 
 
 
تمام حقوق برای :: جهاد دانشگاهی واحد چهار محال و بختیاری :: محفوظ است. تلفن تماس: 33380722  -  038   فاکس: 33380316  -  038