آیینه ایام

ما را در سروش دنبال کنید
یاران آب در چهارمحال و بختیاری
پژوهش و فناوری


حوزه فعاليت‌هاي واحد


کد مطلب: 349328
ميزگرد «چهل سالگي انقلاب» در ايسنا چهارمحال و بختياري برگزار شد
تاریخ انتشار : 1397/11/14 15:16:38

ميزگرد «چهل سالگي انقلاب» در ايسنا چهارمحال و بختياري برگزار شد

چهل سال مي‌گذرد؛ از روزي که مردم ايران به رهبري خميني کبير، نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي را کنار زدند و يک جمهوري به پا کردند؛ جمهوري اسلامي.
در چهل سال گذشته ايران انواع و اقسام اتفاقات تلخ و شيرين را تجربه کرده است از جنگ تا تحريم، از مقاومت تا پيروزي اما همواره در حوزه‌هاي مختلف توانسته دستاوردهاي مختلفي را کسب کند.
به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي چهارمحال و بختياري، ميزگردي با عنوان «چهل سالگي انقلاب اسلامي» به منظور بررسي فراز و نشيب‌هاي انقلاب در چهل سالگي در دفتر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه چهارمحال و بختياري، با حضور دانشگاهيان و صاحب‌‎نظران برگزار شد.
آنچه در ادامه مي‌بينيد متن کامل گزارش اين ميزگرد است:
انقلاب اسلامي يک بيدار باش براي جهانيان است
 
 
احمدرضا بسيج، رئيس بسيج اساتيد استان با اشاره به اينکه بر اساس قرآن هر چيزي ظاهر و باطني دارد و انقلاب اسلامي ايران نيز همين‌گونه است، گفت: ظاهر انقلاب شامل زشتي‌ها و زيبايي‌ها براي همه مشهود است اما باطن آن را همه نمي‌توانند ببينند.
وي با اشاره به اينکه انقلاب به سمتي پيش مي‌رود که تمدن اسلامي شکل بگيرد، اظهار کرد: اين تمدن اسلامي مقدمه ظهور است و اگر پنج حادثه مهم تاريخي شامل بعثت پيامبر اکرم(ص)، غدير، عاشورا، انقلاب اسلامي و انقلاب امام زمان در نظر بگيريم ما اکنون در ميانه انقلاب اسلامي هستيم.
بسيج انقلاب اسلامي را يک بيدار باش براي جهانيان خواند و تصريح کرد: انقلاب اسلامي موجب جلوگيري از يکه‌تازي دشمنان و استکبار در جهان شد و بيدار باش ما مي‌تواند مقدمه تمدن نوين اسلامي و ظهور باشد زيرا ما مشتاق ظهور هستيم و همه تلاش‌ها براي رسيدن به ظهور است.
وي با بيان  اينکه اميد به آينده در انقلاب اسلامي پشتوانه عقلي و نقلي دارد و مشاهدات تاريخي نيز آن را اثبات کرده است، ادامه داد: امروز اکثر سياستمداران جهان به فروپاشي آمريکا اذعان دارند و اين نشان از دستکاري ذهنيت جهانيان به واسطه انقلاب اسلامي است.
رئيس بسيج اساتيد استان با اشاره به اينکه علل به وجود آمدن انقلاب مي‌تواند آن را به سرانجام خود برساند، افزود: پيروي از ولي فقيه، اتحاد و همبستگي  و دلبستگي به آموزه‌هاي ديني و حضور مردم در صحنه علل به وجود آمدن انقلاب بودند که اگر آن‌ها را حفظ کنيم مي‌توان به قله‌هاي علم رسيد و بر اساس فرمايشات رهبر انقلاب دشمني‌ها به پايان مي‌رسد.
بسيج با تأکيد بر اينکه انقلاب اسلامي يک کلمه، واژه و يک اتفاق کوچک نيست بلکه يک جريان بسيار مهم و بزرگ است و هنوز هم انقلاب تمام نشده است و ما هنوز داريم انقلاب مي‌کنيم، اظهار کرد: اگر از بيرون به انقلاب بنگريم خواهيم ديد که مشکلاتي نيز مانند تحريم‌هاي اقتصادي، نفوذ، جنگ و ... وجود دارد و اگر يک پديده مانند انقلاب را بخواهيم بنگريم بايد تمام علت‌ها از جمله دشمني‌ها، مشکلات، بي تجربگي‌ها و ... را نيز در نظر بگيريم.
وي با اشاره به اينکه اگر از بيرون به انقلاب نگاه کنيم همه چيز به خوبي اتفاق افتاده و تن دادن به لوازم انقلاب اتفاق مبارکي است، ابراز کرد: اما اگر از درون بنگريم ما از رهبر انقلاب نمي‌توانيم انقلابي‌تر باشيم زيرا ايشان فرموده‌اند انقلاب اسلامي سپس نظام اسلامي و دولت اسلامي و جامعه اسلامي و تمدن اسلامي که ما هنوز در دولت اسلامي درجا زده‌ايم و ما هنوز دولتي در تراز انقلاب اسلامي نداريم و لذا ضعف‌هايي در حوزه‌هاي مختلف به وجود مي‌آيد.
بسيج با بيان اينکه يکي از عوامل شکل‌گيري دولت اسلامي تن دادن به لوازم آن است، اضافه کرد: برخي از ضعف‌ها به خود مردم برمي‌گردد و بخشي نيز به دليل در تراز نبودن مسئولين است و بخشي نيز آفت‌هاي در مسير است که دور از انتظار نيست.
وي تصريح کرد: در تراز نبودن مديران در انقلاب سه علت دارد که يکي از آن‌ها اين است که کساني که شايستگي مسئوليت را دارد جلو نمي‌آيند و  کساني که هيچ صلاحيتي ندارد براي دريافت مقام له‌له مي‌زنند، دوم مسئله نفوذ است که برخي‌ها پياده نظام دشمن هستند و سوم به دليل نداشتن تجربه است زيرا در مسائل سياسي و مديريت بايد کادرسازي شود اين کار تا به حال صورت نگرفته است.
نگاه به شکل‌گيري احزاب، نگاه فرصتي باشد
 
 
تيمور نظري‌فرد، فعال سياسي چهارمحال و بختياري گفت: با اتفاقاتي که در ۱۵ سال منتهي به سال ۵۷، رخ داد، به طور کامل روند تغيير، تحول و دگرگوني مشاهده شد.
رئيس دانشگاه فرهنگيان استان گفت: اگر عدم التزام گفتاري و عملي به احکام دين را به عنوان مولفه شکل‌گيري انقلاب دنبال کنيم، اين سوال مطرح مي‌شود که پس از پيروزي انقلاب اسلامي چقدر توانسته‌ايم آنچه در مقام عمل به آن نپرداختيم را بهتر بپردازيم.
وي ادامه داد: بايد اوج فلسفه وجودي انقلاب اسلامي را در قوانين تصريح شده قانون اساسي دنبال کرد.
نظري‌فرد بيان کرد: فلسفه وجودي شکل‌گيري انقلاب اسلامي، حمايت از مستضعفان، جاري و ساري شدن احکام اسلامي و جمهوري اسلامي به معناي اخص کلمه است.
وي گفت: شايد آنچه امروز موجب نگراني بسياري از مسئولان نظام شده اين است که به جاي تحقق شعارهاي گفته شده، بر آرمان تمرکز کرديم و از واقعيت فاصله گرفتيم.
رييس دانشگاه فرهنگيان استان گفت: طي۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامي، بايد بررسي کنيم که از شاخص‌هاي ضعيف توسعه‌يافتگي به شاخص‌هاي مطلوب توسعه يافتگي دست يافته‌ايم يا خير.
وي تاکيد کرد: رهيافت در نظام سياسي حوزه توسعه، جامعه محور يا نخبه محور هستند که در رهيافت جامعه محور نظام‌هاي جامعه‌اي و اجتماعي که در مقام نقش‌آفريني شکل گرفته ايرادات جدي وجود دارد.
نظري‌فرد در ادامه بيان کرد: نگاه به شکل‌گيري احزاب، به جاي نگاه فرصتي، يک نگاه تهديدي است که اين امر مي‌تواند به نگاه فرصتي تبديل شود.
وي با اشاره به فرمايش امام راحل که مجلس در راس امور است، تصريح کرد:  امروزه اگر مي‌خواهيم بخشي از مشکلات کشور حل شود، بايد مشکل نظام قانون‌گذاري را برطرف کنيم.
نظري‌فرد گفت: موانع، مشکلات، سرخوردگي‌ها، نگراني‌ها، نااميدي‌ها و ياس‌هايي که در آستانه چهل و يکمين سال پيروزي انقلاب اسلامي وجود دارد، بايد دليل و منشأ آن‌ها مشخص شود.
وي ادامه داد: در ادبيات علوم سياسي فقدان کد ژئوپوليتيکي مطرح مي‌شود و به اين معنا که شاخصي را ترسيم و بر مبناي آن، رفتار را تنظيم کرد.
نظري‌فرد اضافه کرد: اگر بخواهيم شاخص‌هاي حکمراني مطلوبي را در کشور اجرايي کنيم بايد الزامات آن را نيز فراهم کرد که کنترل فساد‌ و اشتباه نگرفتن فضاي نقد با فضاي تخريب از آن جمله است.
نظري‌فرد خاطرنشان کرد: روزي که جنگ بود صحبت از جريان سياسي چپ و راست و قوميت نبود، بلکه همه افراد براي نظام جمهوري اسلامي احساس مسئوليت کردند، امروز هم اگر مي‌خواهيم از اين مسير به خوبي عبور کنيم لازمه‌ آن، اجماع حداکثري و حرکت حول محور وفاداران نظام است.
شعارهاي انقلاب به درستي در جامعه عملياتي شوند
 
 
جهانگير صفري، فعال سياسي - فرهنگي در چهارمحال و بختياري  با بيان اينکه لازمه هر پيشرفتي نقد و بررسي گذشته و امور آن است، گفت: سياست‌هاي مستبدانه حکومت پهلوي، دخالت کشورهاي استعمارگر و مخالفت با مسائل ديني از جمله علل شکل‌گيري انقلاب بود اما در ذيل اين اهداف ما شعارهاي بسياري در سال‌هاي ابتدايي انقلاب داديم که اکنون بايد آن‌ها را عملياتي مي‌کرديم.
وي با اشاره به اينکه يکي از اين شعارها قانون بود، افزود: امام در ابتداي انقلاب انتخابات را برگزار کردند تا همه مسائل حول قانون ادامه يابد و در مدت کوتاهي همه نهادهاي قانوني کشور شکل گرفت اما در ادامه راه با مشکلاتي در مواجه شديم.
صفري با تأکيد بر اينکه هنوز هم بسياري از شعارهاي انقلاب به درستي در جامعه عملياتي نشده است، گفت: بايد شعارهاي ما متناسب با زمان باشد و قطعاً پس از چهل سال تغييراتي در اين شعارها به وجود آمده است لذا بايد متناسب با اين تغييرات شعارها را عملي کنيم.
اين فعال سياسي - فرهنگي يکي از نقاط قوت انقلاب را ايجاد نهادهايي براي حفظ انقلاب برشمرد و اظهار کرد: متأسفانه اکنون شکل‌گيري نهادهاي موازي نقاط ضعف انقلاب شده است.
وي ادامه داد: انقلاب اسلامي در عرصه‌هاي مختلف پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته است اما نقاط ضعفي نيز دارد که يکي از آن‌ها در تبديل کردن قانون اساسي به قانون عملي  و زيرمجموعه‌هايش است که به طور نمونه در مسائل اقتصادي ما در قانون اساسي چندين قانون در مورد اقتصاد داريم اما هيچ قانون زيرمجموعه اجرايي براي آن وجود ندارد.
صفري استقلال و آزادي را از شعارهاي انقلاب دانست که در حوزه‌هاي زيادي تحقق پيدا نکرده‌اند و افزود: ما بايد از تجربيات خوب بشر و دنيا استفاده کنيم که يکي از آن‌ها آزاد بودن رسانه‌هاست و عامل مهمي در کاهش رشد فساد است اما ما رسانه‌ها را در کشور انحصاري کرده‌ايم زيرا اگر رسانه‌ها با آزادي عملکرد مسئولين را انتشار دهند هرگز شاهد فساد در افراد و مسئولين نخواهيم بود.
وي با تأکيد بر اينکه متأسفانه اعتقاد چنداني به احزاب سياسي وجود ندارد و اين باعث به وجود آمدن مشکلاتي در کشور شده است، خاطرنشان کرد: زمينه فعاليت احزاب در کشور به وجود نيامده است و احزاب سياسي با چالش‌ها و مشکلات بسياري روبه‌رو هستند.
صفري با بيان اينکه بسياري از مسئولين از وظايف خود به درستي آگاهي ندارند، اظهار کرد: اگر در قانون اساسي وظايف مسئولين نظام تعريف شده است بايد بازنگري صورت گيرد تا مشکلات پيش رو با برنامه‌ريزي و جديت رفع شوند.
 
اصل آزادي را امام راحل به مردم هديه دادند
 
 
عباس پيکار، فعال فرهنگي در چهارمحال و بختياري اظهار کرد: تلاش دشمن نرسيدن انقلاب اسلامي به چهل سالگي بود که اوج آن در ۲۲ بهمن‌ماه است، بنابراين لازم است ضربه بسيار شديدي به دشمن وارد کنيم، که يقينا مردم اين کار را انجام خواهند داد.
وي با اشاره به اينکه پرونده حدود شش تا هشت هزار شهيد دوران انقلاب اسلامي، در بنياد شهيد موجود است، افزود: همانند بسياري از فراموشي‌ها و غفلت‌هايي که وجود داشت تعداد دقيق شهداي انقلاب اسلامي نيز مشخص نيست.
پيکار گفت: شکي نيست که خون‌هاي زيادي با تلاش‌هاي بسيار، با وجود محروميت‌ها، ناکامي‌ها، فشارها و زجرها براي پيروزي انقلاب اسلامي کشيده شد که امروز کمتر به آن پرداخته مي‌شود.
وي ادامه داد: بسياري از افراد بدون در نظر گرفتن زجرها و فشارهايي که براي پيروزي انقلاب کشيده شد، به دنبال غنائم انقلاب اسلامي هستند.
اين فعال فرهنگي در استان گفت: انقلاب اسلامي داراي سه شعار اصلي استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي بود.
وي با بيان اينکه مهم‌ترين ابعاد استقلال، استقلال سياسي است، تصريح کرد: از پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون، اين شعار در بعد سياسي به طور ۱۰۰ درصد محقق شده و يکي از بزرگترين دستاوردهاي انقلاب محسوب مي‌شود.
پيکار بيان کرد: در حالي که در زمان انقلاب، دنيا به دو قطب شرق و غرب تقسيم‌ شده بود، انقلاب اسلامي به رهبري امام راحل شعار نه شرقي، نه غربي، جمهوري اسلامي را سر دادند که حرف سنگين و نامفهومي براي دنيا بود، ولي عملا اين گفتمان در دنيا بنا نهاده شد و امروزه آثار و برکات آن حتي در خارج از کشور نيز مشاهده مي‌شود.
وي تاکيد کرد: معناي نه شرقي، نه غربي در کمتر از يک سال عملياتي شد و دنيا فهميد که ايران با اين حرف در ميدان عمل قرار دارد، گرچه خسارت‌هاي بسياري به دنبال داشت، نخستين و بزرگترين هزينه آن‌، جنگ تحميلي بود که هشت سال به طول انجاميد و از اين طريق استقلال به تثبيت رسيد.
پيکار با اشاره به اينکه اگر جنگ تحميلي هشت ساله نبود قطعا جنگ ديگري رخ مي‌داد، تصريح کرد: تلاش شد در بدترين شرايط ممکن، استقلال سياسي و تماميت ارضي براي ساليان متوالي تثبيت شود.
وي ادامه داد: امروزه يکي از دستاوردهاي بزرگ دوران دفاع مقدس، اين است که هيچ همسايه‌اي قصد نزديک شدن و نبرد با ايران را ندارد.
 وي با اشاره به اينکه يکي از دستاوردهاي آزادي، رخ دادن اصل آزادي در کشور بوده است، اضافه کرد: مردم در زمان شاه جرات سخن گفتن نداشتند در حالي که امروز همه مردم به راحتي صحبت مي‌کنند و اين به معناي آزادي است، اگر امروز زبان ضد انقلاب از تمام زبان‌ها درازتر شده، اين زبان درازي، در سايه انقلاب امام راحل بوده است.
اين فعال فرهنگي در استان ادامه داد: اصل آزادي را امام راحل به مردم هديه دادند و افرادي که آن روز را درک کردند امروز را نيز لمس مي‌کنند.
وي خاطرنشان کرد: بحث آزادي يک مقوله پر چالش، پر تنش و پر ماجرا است که در اين زمينه فراز و فرودهاي بسياري وجود داشت، ولي نتوانستيم بهم طور کامل بحث آزادي را ساماندهي کنيم.
پيکار  در ادامه گفت: يکي از ايراداتي که امروزه در کشور وجود دارد اين بوده که نتوانستيم معيارهاي جامعه اسلامي را تعربف کنيم، بنابراين نگاه درستي به جامعه بعد از انقلاب اسلامي صورت نگرفت.
وي بيان کرد: امروزه در تربيت نيروي انساني به طور سيستماتيک دچار وضعيت وحشتناکي هستيم، که متاسفانه در کنار اين امر، کادر اداري را نساختيم.
پيکار در خصوص مردم سالاري ديني‌ در کشور، تصريح کرد: اگر مي‌خواهيم مردم سالاري ديني را به زعم جمهوري اسلامي، اجرا کنيم بايد لوازم آن را نيز تامين کرد.
وي با بيان اينکه لازم است به احزاب شکل ايراني دهيم، خاطرنشان کرد: بايد سازمان‌هاي مردم نهادي را براي پاسخگويي و تربيت نيروي انساني در جامعه طراحي کنيم.
 
تسلط جريان لمپنيسم از مشکلات مديريتي کشور
 
 
در ادمه بهروز مرداني‌نژاد فعال سياسي، اجتماعي در چهارمحال و بختياري با اشاره به اينکه ايجاد ساختار جامعه جهاني مهدوي يکي از آرمان‌هاي بزرگي است که به دنبال آن هستيم، اظهار کرد: خوشبختانه در طول  ۴۰ سال از انقلاب اسلامي با وجود رهبري و اهتمام مردم، از اين مسير منحرف نشديم.
فعال سياسي، اجتماعي در استان با اشاره به اينکه يکي از مشکلات مديريت در کشور، تسلط جريان لمپنيسم است، تصريح کرد: جريان لمپنيسم کاري به جريان خاص سياسي ندارد و قدرت و ثروت را در دست دارد.
مرداني‌نژاد ادامه داد: اين جريان در هدايت افکار عمومي هوشيار بوده و از آورده افراد استفاده مي‌کند.
وي علت شکست اکثر انقلاب انبيا را مترفين عنوان و تاکيد کرد: آسيب‌هايي که امروزه مشاهده مي‌شود ناشي از مترفين است، کساني که ادعاي روشن فکري مي‌کنند و به دليل دنياطلبي و منافع دنيايي، افکار عمومي را با يکديگر هماهنگ مي‌کنند.
اين فعال سياسي، اجتماعي در استان گفت: معيار براي تمام بحث‌ها، بايد مشخص شود، زيرا براساس معيارها است که قضاوت‌ها کاملا منصفانه انجام مي‌شود و در يک جامعه علمي نمي‌توان خارج از معيار بحث کرد.
وي در پايان با اشاره به ضرورت توليد نظريه در کشور، گفت: متاسفانه بيشتر دانش‌آموزان تيزهوش، به سمت دروس فني و پزشکي رفته و از علوم انساني که حوزه نظريه‌پردازي، توليد نظريه، فکر و الگوريتم اصلي در کشور است غافل شده‌اند.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
آموزش‌های کوتاه‌مدت و دانشگاهی


 
دبیرخانه مشاغل خانگی
مسابقات فرهنگی

سامانه ها
اتوماسیون اداری (لینک 1)
اتوماسیون اداری (لینک 2)
آمار سایت
امروز
322
دیروز
1365
هفته
14017
کل
510172
 
 
 
 
تمام حقوق برای :: جهاد دانشگاهی واحد چهار محال و بختیاری :: محفوظ است. تلفن تماس: 33380722  -  038   فاکس: 33380316  -  038