سرمایه جهاد دانشگاهی دانش، فناوری و شبکه‌ای است که در اختیار دارد

۱۰ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۰ کد : ۱۴۷۲۶ پژوهش و فناوری تاپ خبر
معاون پژوهش وفناوری دفتر مرکزی جهادانشگاهی با اشاره به توانمندی‌های جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف، گفت: سرمایه جهاد دانشگاهی دانش، فناوری و شبکه‌ای است که در اختیار دارد.
سرمایه جهاد دانشگاهی دانش، فناوری و شبکه‌ای است که در اختیار دارد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری، محمدرضا پورعابدی ۱۰ دی‌ماه در سفر به شهرکرد و در دیدار با معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: جهاد دانشگاهی نهادی عمومی و غیر دولتی است که در ۴ حوزه پژوهش و فناوری، آموزش، فرهنگی و اشتغال و کارآفرینی فعالیت دارد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی به لحاظ دانشی که دارد، فعالیت‌ها و تحقیقات پایه‌ای را انجام می‌دهد، به طوری که در حوزه پزشکی و در زمینه درمان نازایی به نوعی صاحب برند است.

پورعابدی گفت: سالانه در پژوهشگاه‌های رویان، ۱۰ هزار سیکل ناباروری انجام می‌شود که در گذشته بیشترین ارز خارج شده از کشور، مربوط به ناباروری بود، اما اکنون به دلیل وجود پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی در کشور، سالانه ارز بسیاری وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه موفقیت‌های جهاد دانشگاهی در زمینه پزشکی با بسیاری از مراکز معتبر دنیا رقابت می‌کند، ادامه داد: سالیان بسیاری است که جهاد دانشگاهی در بحث سرطان سینه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد که ترند این امر رو به افزایش است.

معاون پژوهش و فناوری دفتر مرکزی جهادانشگاهی گفت: دنیا از دارو درمانی به سمت سلول درمانی پیش رفته که از یک دهه گذشته کارهای مربوط به سلول‌های بنیادی را رصد و در آن‌ها فعالیت دارد که در این زمینه پژوهشگاه رویان فعالیت‌های خوبی را در طی این سال‌ها، مخصوصا در زمینه سلول‌های بنیادی انجام داده است.

وی ادامه داد: کارخانه تولید صنعتی سلول‌های بنیادی نیز از دو سال گذشته در کشور و از سوی جهاد دانشگاهی تاسیس شده است.

پورعابدی از وجود پژهشکده گیاهان دارویی در جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: در حال حاضر گیاهان دارویی از مرتع و عرصه به صورت خام جمع‌آوری می‌شود که این کار مضراتی دارد و لازم است کارهایی انجام شود که در این راستا جهاد دانشگاهی در زمینه اهلی‌‎سازی، بومی‌سازی و فرآوری گیاهان دارویی فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد.

وی بیان کرد: در بحث گیاهان دارویی مخصوصا در زمینه کشت گیاهان دارویی، برداشت و فرآوری آن‌ها، این آمادگی وجود دارد که در چهارمحال و بختیاری با توجه به ظرفیتی که وجود دارد، کمک‌هایی در این زمینه انجام شود.

معاون پژوهش وفناوری دفتر مرکزی جهادانشگاهی در ادامه گفت: پژوهشگاه رویان در زمینه نژادهای مرغوب دام‌های سبک و سنگین در حال فعالیت است، همچنین در بحث تکثیر و تولید دام سبک و سنگین این فناوری در اختیار جهاد دانشگاهی است، در صورتی که این استان راغب باشد می‌توانیم قراردادهایی را منعقد کنیم تا علاوه بر ایجاد اشتغال، بتوان نژادهای مرغوب را پرورش داد.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه مشاغل خانگی نیز فعالیت دارد، تصریح کرد: با این کار، تولیدکننده به بازار وصل شده که در استان هم اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است.

پورعابدی از راه‌اندازی اولین دانشکده گردشگری در دانشگاه علم و فرهنگ خبر داد و گفت: این دانشکده از مقطع کارشناسی تا دکتری دانشجو می‌پذیرد، در صورتی که پروژه‌ای در زمینه گردشگری برای استان تعریف شود جهاد دانشگاهی می‌تواند در این زمینه هم فعالیت کند.

وی افزود: ۳ پژوهشگاه، ۲۴ پژوهشکده، ۱۲۷ مرکز خدمات تخصصی و ۳۱ واحد جهاد دانشگاهی در کشور وجود دارد که هر کدام از واحدها با توجه به ظرفیت، مسائل، موفقیت و توانمندی روی مسائل تخصصی فعالیت دارند.

معاون پژوهش وفناوری دفتر مرکزی جهادانشگاهی اضافه کرد: سرمایه جهاد دانشگاهی دانش، فناوری و شبکه‌ای است که در اختیار دارد.

وی بیان کرد: تقاضا می‌شود جهاد دانشگاهی در اکوسیستم حوزه معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری و در جهت ماموریت‌های خود وارد شود.

پورعابدی از ورود جهاد دانشگاهی در چرخه پرورش ماهی در قفس خبر داد و گفت: باید طی برنامه ششم توسعه ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس تولید شود.

در ادامه لیلا محمدیان معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری گفت: چهارمحال و بختیاری ظرفیت‌های بسیار خوبی به لحاظ کارهای فنی و مهندسی و هنری دارد، به طوری که استان مستعد توسعه و پیشرفت و نیازمند کمک است.

وی با اشاره به اینکه این استان ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری دارد، تصریح کرد: به دلیل وجود زیرساخت‌ها، دارای منابع طبیعی بسیاری است.

محمدیان در ادامه گفت: مهم‌ترین موضوع این استان به دلیل منحصربفرد بودن، بحث بادام مامایی است، زیرا دارای ارزش اقتصادی و اعتباری بالایی بوده که عمده آن صادر می‌شود.

وی ادامه داد: در صورتی که هرگونه تحقیق و پژوهش در زمینه بادام مامایی در استان انجام شود، قطعا خروجی این کار برای استان خواهد بود و در آینده چهارمحال و بختیاری با بادام مامایی که دارد، شناخته خواهد شد.

در ادامه سیروس رضایی رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری، بیان کرد: یکی از اولویت‌ها و ظرفیت‌های استان، ‌بحث گردشگری و گیاهان دارویی است.

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی استان به مدت ۲ سال است که طرح مشاغل خانگی را اجرا می‌کند و تاکنون ۲۴۰۰ نفر در این طرح توانمند شده‌اند، همچنین طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان در حال انجام بوده که تاکنون نتایج خوبی به دنبال داشته است.