کتاب « ارزیابی رویکرد اروپا به توسعه روستایی تجارب بنیادین برنامه لیدر» وارد بازار نشر شد

۰۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۲ کد : ۴۷۸۴۸ فرهنگی تاپ خبر
کتاب « ارزیابی رویکرد اروپا به توسعه روستایی تجارب بنیادین برنامه لیدر» به قلم آقای دکتر علی اکبر محبی و دکتر رضا سلیمانگلی و مهندس احمد یزدانی و به همت شعبه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری منتشر شد.
کتاب « ارزیابی رویکرد اروپا به توسعه روستایی تجارب بنیادین برنامه لیدر» وارد بازار نشر شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری، کتاب « ارزیابی رویکرد اروپا به توسعه روستایی تجارب بنیادین برنامه لیدر» به قلم آقای دکتر علی اکبر محبی و دکتر رضا سلیمانگلی و مهندس احمد یزدانی در 401 صفحه در قطع وزیری، برگردان به فارسی و گردآوری و به همت شعبه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی استان وارد بازار نشر شده است. 
کتاب "ارزیابی رویکرد اروپا به توسعه روستایی؛ تجربه های ریشه دار برنامه لیدر"دارای 14 فصل می باشد که توسط لئو گرانبرگ، کیل آندرسون و ایمره کواچ فراهم، گردآوری و ویرایش شده است برنامه LEADER (لیدر کوتاشده عبارت فرانسوی  به مفهوم "پیوند بین کنشگران برای توسعه اقتصاد روستایی " می باشد، در سال 1991 آغاز شد که با هدف بهبود پتانسیل توسعه مناطق روستایی در اتحادیه اروپا با استفاده از نوآوری ها و مهارت های محلی انجام شد.
این کتاب با برجسته کردن این رویکرد سیاست منحصر به فرد، دستاوردهای پژوهش های به روز درباره دستاوردها و محدودیت های لیدر در سطح محلی را به صورت مقایسه ای بیان می کند تا درباره برتری ها و مشکلات آن گفتگو شود. آنچه که لیدر را ارزشمند می‌سازد نه تنها نقش باارزشی در تلاش‌های توسعه روستایی، بلکه این است که در گونه نوین حکمروایی، یعنی مردم سالاری مشارکتی، نقشی پیشرو دارد. این کتاب با این پرسش که آیا لیدر دموکراسی محلی را پشتیبانی می کند یا خیر، به چگونگی کارآمدی آن بر تعادل قدرت در بین بهره مندان، بین کنشگران ملی و محلی و بین جنسیت ها نیز می پردازد. این را می پرسد که آیا پروژه‌های لیدر واقعاً کارها و فعالیت‌های سطح مردمی هستند و نیازها و ایده‌آل‌های محلی را بازتاب می دهند؛ اگر این رویکرد دانش محلی را به برنامه توسعه در نوآوری ها و فعالیت های توسعه بازگرداند. سرانجام، نویسندگان پیروزمندانه گسترش و پخش دانش در برنامه لیدر را به مناطق دیگر بررسی می کنند.
در این راستا یکی از طرح های کاربردی توسعه روستایی با اجرای پیروزمندانه آن در کشور که از تجربه های نوین توسعه روستایی می باشد، پروژه ترسیب کربن است که به طور ویژه در این کتاب آورده شده است. چون این پروژه در راستای بهره برداری از توان مردم و نواحی روستایی است، می تواند مقایسه مناسبی با مفاد اصلی این کتاب باشد. این پروژه در استان خراسان شمالی با هدف ترسیب کربن، رویارویی با بیابان زایی، توانمندی جوامع روستایی و توسعه پایدار در مساحت 126000 هکتار، 28 نقطه سکونتگاهی و روستایی و 6212 نفر جمعیت در شهرستان های اسفراین،جاجرم و گرمه در حال اجراست.
یاد آور می شود انتشارات جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری که به صورت تخصصی در حوزه نشر دانشگاهی فعالیت می کند، تلاش می کند در کوتاه ترین زمان ممکن آثار دانشگاهیان و اساتید (اعم از تالیف و ترجمه و پایان نامه های شاخص دانشجویی) را به چاپ برساند و اساتید دانشگاهی و صاحب نظران و مولفان می توانند برای اخذ مشاوره در خصوص مراحل تالیف کتاب و چاپ آثار خود به دفتر انتشارات جهاد دانشگاهی استان واقع در دانشگاه شهرکرد- جنب دانشکده منابع طبیعی- معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی مراجعه کرده و یا با شماره 32320323یا 32320070 و در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته در ساعات 8 تا 16 تماس حاصل کنند. همچنین تارگاه jchb.ir برای کسب اطلاعات بیشتر اعلام می شود.
در ضمن برای تهیه کتابِ « ارزیابی رویکرد اروپا به توسعه روستایی تجارب بنیادین برنامه لیدر» می‌توانید از درگاه اینترنتی زیر اقدام به خرید نمایید:
16book.ir

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری انتشارات جهاد دانشگاهی چاپ کتاب