سرپرست جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری تشریح کرد:

خون بندناف و مزایای ذخیره‌سازی آن

۰۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۵ کد : ۸۳۸۲ پژوهش و فناوری
خون بندناف و مزایای ذخیره‌سازی آن

سرپرست جهاد دانشگاهی واحد چهارمحال و بختیاری گفت: سلول‌های بنیادین خون بند ناف نوزاد برای درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد در حال احصـا و ذخیره‌سـازی است.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری، سیروس رضایی اظهار کرد: به دنبال کسب نتایج ارزشمند در درمان بیماری‌های لاعلاج با استفاده از سلول‌های بنیادی، تشکیل بانک‌های نگهداری خون بند ناف مورد توجه قرار گرفت به نحوی که امروزه بانک‌‌های متعددی جهت ذخیره سازی آن در سراسر جهان راه‌اندازی شده است.
رضایی در خصوص بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند، تصریح کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.
وی افزود: بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف نوزاد قابل درمان هستند شامل اختلالات سلول‌های بنیادی، کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه (PNH)، لوسمی حاد، AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد، لوسمی مزمن، CML، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها،  لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین است.
رضایی در ادامه  با اشاره به اینکه  بیش از دوهزار نفر، مشاوره‌های رایگان مرکز سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان واحد جهاد دانشگاهی استان را دریافت کرده‌اند، گفت: تاکنون حدود 300 نمونه خون بند ناف در سطح استان جمع‌آوری و به تهران ارسال شده است که پس از طی آزمایشات مختلف این نمونه‌ها فریز شده‌اند.
سرپرست جهاد دانشگاهی استان با بیان اینکه زمان عضویت فرآیند احصاء خون جهت فریز از هفته 36 بارداری انجام می‌شود و این فرصت تنها یک‌بار در زندگی آن هم در بـدو تولد نوزاد اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: خانواده های متقاضی می توانند به  دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان، مستقر در کلینیک هاجر (س) شهرکرد که توسط جهاددانشگاهی استان راه اندازی شده است مراجعه کنند.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز آماده ارائـه اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگـان همه روزه از ساعت 8 صبح لغایت 16 عصر هم به صورت حضوری و هم از طریق تماس با شماره تلفن 32253315-038 و وب سایت http://bank.jdchb.ac.ir  است.

 


نظر شما :