طی شش ماه نخست امسال صورت گرفت؛

ذخیره‌سازی ۱۰۷ نمونه خون بند ناف در چهارمحال و بختیاری

۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۳ کد : ۲۴۷۷۶ پژوهش و فناوری تاپ خبر
مدیر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری به ذخیره‌سازی ۱۰۷ نمونه خون بند ناف در شش ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۶ درصد رشد داشته است.
ذخیره‌سازی ۱۰۷ نمونه خون بند ناف در چهارمحال و بختیاری

سودابه بنی‌مهدی ۲۷ آبان‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران چهارمحال و بختیاری با اشاره به شروع تاسیس بانک خون بندناف رویان در کشور از سال ۱۳۸۴، اظهار کرد: دفتر نمایندگی رویان شهرکرد فعالیت خود را از اسفندماه ۱۳۹۴ آغاز کرده است.

وی افزود: بانک خون بندناف رویان جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری تا کنون بالغ بر ۷۰۰ نمونه  جمع آوری و به بانک خون بند ناف رویان تهران ارسال کرده است‌.
بنی‌مهدی به ذخیره‌سازی ۱۰۷ نمونه خون بند ناف در شش ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۶ درصد رشد داشته است.

وی هزینه اولیه ذخیره‌سازی را تقریباً ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومن عنوان کرد و گفت: امکان پرداخت به صورت اقساط و تسهیلات فراهم شده و پرداخت شارژ سالیانه نیز تنها مبلغ ۱۶۰ هزار تومن است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری، بنی‌مهدی گفت: خون بند ناف و جفت به  عنوان یک  زباله بیولوژیکی بعد از تولد نوزاد دور ریخته می شود در حالی که در این بند ناف و جفت بین ۵۰ تا ۲۰۰ سی‌سی حجم خون وجود دارد که جمع آوری آن منجر به جمع آوری سلول‌های بنیادی می‌شود.

مدیر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی استان جمع آوری ایمن و بدون تداخل در روند زایمان و سلامت مادر و کودک و همچنین قابل انجام در زایمان های طبیعی و سزارین و پایین بودن ریسک آلودگی به علت غربالگری مادر قبل از نمونه گیری و به دنبال  انجام آزمایش های ویروسی و میکروبی که بر روی نمونه انجام می‌شود را مزیت‌های سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای پیوند عنوان کرد.

وی ادامه داد: سلول‌های بنیادی پتانسیل درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری را دارند و در حال حاضر بیشترین استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف در درمان بیماری‌های با منشاء خونی است، از طرفی بیش از  ۱۶۰ کارآزمایی برای بیماری‌های غیر خونی مثل فلج مغزی، اوتیسم، بیماری نقص قلبی، کاهش شنوایی و همچنین بیماری دیابت نوع یک در حال انجام است که خوشبختانه برخی از این کارآزمایی‌ها نیز در کشور آغاز شده است.

بنی‌مهدی تصریح کرد: تمامی نمونه‌ها در بانک خون بند ناف رویان تهران نگهداری می‌شود و در حال حاضر حدود ۳۰ نمایندگی در سراسر کشور فعال است که وظیفه اطلاع‌رسانی و جمع‌آوری خون بند ناف و ارسال نمونه به بانک خون بندناف رویان تهران را دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متقاضیان می‌توانند در هفته ۳۶ بارداری به صورت حضوری به آدرس شهرکرد، خیابان شریعتی، درمانگاه تخصصی  امام علی(ع) ، ساختمان دوم، یا به صورت آنلاین از طریق آدرس الکترونیکیwww. rsct.ir   ثبت‌نام  و یا با شماره تلفن ۰۳۸۳۲۲۵۳۳۱۵- ۰۹۳۸۶۸۵۱۲۱۵تماس بگیرند.

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری معاونت پژوهشی بانک خون بند ناف رویان