رئیس جهاددانشگاهی استان تشریح کرد:

جهاددانشگاهی چهارمحال‌وبختیاری امسال چه برنامه‌های فرهنگی برای دانشجویان برگزار می‌کند؟

۱۶ مهر ۱۴۰۲ | ۰۸:۰۸ کد : ۶۳۰۲۶ فرهنگی تاپ خبر
رئیس جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی دانشجویی این واحد در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ را تشریح و از آغاز این فعالیت‌ها همزمان با شروع سال تحصیلی و آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه‌های استان خبر داد.
جهاددانشگاهی چهارمحال‌وبختیاری امسال چه برنامه‌های فرهنگی برای دانشجویان برگزار می‌کند؟

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری، سیروس رضایی بخش عمده فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی استان را ناظر بر فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها دانست که در سه قالب طرح‌های هماهنگ، سراسری و طرح‌های داخلی توسط معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان اجرا می‌شود.

وی گفت: برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲، بیش از ۵۰  عنوان برنامه فرهنگی دانشجویی، متناسب با ذائقه، سلیقه و نیاز دانشجویان توسط معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان پیش‌بینی شده است که در فضای دانشگاهی و در طول سال تحصیلی در دانشگاه شهرکرد و سایر مراکز دانشگاهی منتخب استان از جمله دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه پیام‌نور ، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی استان اجرا می‌شوند.

رئیس جهاددانشگاهی استان با بیان این که این واحد در اجرای برنامه‌های فرهنگی سراسری و ملی با واحدهای جهاددانشگاهی سراسر کشور در طول سال همکاری می‌کند، در تشریح محتوای برنامه‌های فرهنگی جهاددانشگاهی استان، افزود: این برنامه‌ها در شش موضوع‌ محوری فرهنگ دینی، فرهنگ اجتماعی، فرهنگ سیاسی، فرهنگ ملی، فرهنگ کار، فرهنگ زیست محیطی و موضوعات فرعی ذیل این محورها از جمله فرهنگ و معارف قرآنی و سیره اهل بیت(ع)، فرهنگ گفت و گو و مناظره و آزاداندیشی، مهارت‌های زندگی و ازدواج، فرهنگ ایثار و شهادت، انقلاب اسلامی و تمدن سازی و ، مفاخر و مواریث فرهنگی  و هویت ملی، ترویج فرهنگ کتابخوانی، کارآفرینی و مهارت‌های شغلی، اردوهای طبیعت گردی و گرشگری و .... است.

اجرای بیش از ۱۵ برنامه هماهنگ فرهنگی

وی با اشاره به پیش‌بینی اجرای بیش از ۱۵ عنوان برنامه هماهنگ فرهنگی که به صورت هماهنگ با سایر واحدهای جهاددانشگاهی کشور برگزار می‌شوند، گفت: تعدادی از این برنامه‌های هماهنگ برای نخستین بار در جهاددانشگاهی استان اجرا می‌شوند که می‌توان به «مناظره اساتید و نخبگان دانشگاهی بیان»، « اولین دوره طرح ملی فن فرهنگ»، «دومین دوره طرح ملی گرامیداشت شهدای دانشجو - یادیار»، «اولین دوره باشگاه مطالعه» و « تقدیر از مفاخر قرآنی استان» اشاره کرد.

رضایی ادامه داد: همچنین « نوزدهمین دوره طرح ملی ایران مرز پرگهر»، «دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران»، «هشتمین دوره مسابقات ملی ارائه سه‌دقیقه‌ای – سداد» و «پنجمین دوره طرح ملی بررسی و نقد کتاب‌های حوزه علوم انسانی - فصل سخن » از جمله طرح هایی هستند که به دلیل استقبال جامعه دانشگاهی و دانشجویان برای چندمین بار در استان اجرا می‌شود و از جمله دیگر برنامه‌های مهم معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برای دانشجویان استان در سال ۱۴۰۲ به شمار می‌‍روند.

ورود بیش از ۱۲۰ عنوان کتاب دانشگاهی به بازار نشر

رئیس جهاددانشگاهی استان با اشاره به فعالیت‌های شعبه سازمان انتشارات جهاددانشگاهی در استان، بیان کرد: این شعبه که از اواخر سال ۱۳۹۵ شروع به فعالیت کرده است در این مدت توانسته بیش از ۱۲۰ عنوان کتاب دانشگاهی تالیفی و ترجمه‌ای از اساتید و صاحب‌نظران دانشگاهی را وارد بازار نشر کند که این تعداد در سال تحصیلی گذشته بالغ بر ۳۰ عنوان اثر بوده است.

رضایی عنوان کرد: انتشارات جهاددانشگاهی واحد چهارمحال وبختیاری آمادگی دارد آثار استادان، اهالی قلم، مؤلفان و مترجمان را در کوتاه‎‌ترین زمان ممکن و با کیفیت مطلوب چاپ و منتشر کند.
رئیس جهاددانشگاهی استان با اشاره به فعالیت‌های شعبه سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی استان، تصریح کرد: فعالیت‎‌های این سازمان در استان در قالب شش کانون فرهنگی دانشجویی است که در سال تحصیلی پیش رو همچون سال‌های گذشته، طرح‌های فرهنگی داخلی متنوعی با همکاری، هم‌اندیشی و مشارکت کانون‌های فرهنگی دانشجویی و  بر اساس نیاز دانشجویان در قالب‌های مختلف همچون کارگاه، همایش، نشست، اردو، نمایشگاه، اکران فیلم و مسابقه کتابخوانی اجرا می‌شوند.

وی بیان کرد: جهاددانشگاهی از فعالیت دانشجویان در حوزه فرهنگی استقبال می‌کند و از فراخوان عضوگیری دانشجویی در قالب کانون‌های فرهنگی شعبه سازمان دانشجویان استان همزمان با ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه‌ها خبر داد و افزود: دانشجویان متقاضی می‌توانند با مراجعه به معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در دانشگاه شهرکرد (جنب دانشکده منابع طبیعی) و یا «کانال اطلاع‌رسانی @farhangi_jchb در پیام‌ رسان‌های ایتا و سروش نسبت به تکمیل فرم عضویت در سازمان دانشجویان اقدام کنند.