کتاب « فرا نظریه پردازی یکپارچه پرسمان های سرکش زیست محیطی» وارد بازار نشر شد

۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۱ کد : ۶۴۶۱۸ فرهنگی تاپ خبر
کتاب « فرا نظریه پردازی یکپارچه پرسمان های سرکش زیست محیطی» به قلم دکتر جهانگرد محمدی استاد تمام و عضو هیئت علمی گروه خاک شناسی دانشکدۀ کشاورزی دانشگاه شهرکرد و به همت شعبه انتشارات جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری منتشر شد.
کتاب « فرا نظریه پردازی یکپارچه پرسمان های سرکش زیست محیطی» وارد بازار نشر شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری، کتاب « فرا نظریه پردازی یکپارچه پرسمان های سرکش زیست محیطی» به قلم دکتر جهانگرد محمدی استاد تمام و عضو هیئت علمی گروه خاک شناسی دانشکدۀ کشاورزی دانشگاه شهرکرد در 688 صفحه در قطع رحلی تألیف و به همت شعبه انتشارات جهاد دانشگاهی استان وارد بازار نشر شده است. 
در معرفی کتاب آمده است: جهان با ویژگی هایی هم چون تلاطم ها، بی ثباتی ها و دگرسانی های فرّار (Volatility)، نایقینی ها و عدم قطعیت ها (Uncertainty)، بغرنجی ها و پیچیدگی ها (Complexity)، ابهام ها و ایهام های گنگ و سربسته (Ambiguity)، جهان فضایی را ایجاد نموده است که به اختصار می توان آن را جهان ویوکا (VUCA) نامید. مشخصه بنیادین این جهان ویوکا، پدیدارگی سنخی از پرسمان ها و نابسامانی ها، چالش ها و بحران ها است که "پرسمان های سرکش" نامیده می شوند. آن ها پرسمان هایی دیرمهار یا مهارناپذیر هستند که امروزه در همه قلمروهای زندگی و در همه حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، مدیریتی، حکمرانی و تدبیرگری (سیاسی)، آموزشی، قانونی و سیاستگذاری، زیست بومی و محیط زیستی آشکار گردیده اند. این پرسمان ها فاقد تعریف، تبیین و صورتبندی صریح و قطعی، راستی آزمایی بلادرنگ و فرجامین راه حل ها هستند و تحدید حدود (مرزهای) مشخص و متمایزی از خود نشان نمی دهند. آن ها به جای داشتن راه حل های نهایی و قطعی، تنها گشوده برای تدبیرگری، چاره اندیشی و واگشایی می باشند. بدون تردید، پرسمان های سرکش و اَبَرسرکش همه ی رویکردهای مرسوم و متعارف "تبیین"، "نظریه پردازی" و "حل مساله" را به چالش کشانده اند. در کتاب حاضر، فرانظریه پردازی و فرانظریه ها چون فعالیت و برساختی اندیشگانی و جستار و کنکاشی انتقادی از چهارچوب های نگره ای و دیدمانی جهت بدست دادن بزرگ تصویری از پرسمان‌های سرکش پیشنهاد شده است. بدین سان، فرانظریه‌پردازی پرسمان‌های سرکش فراهم آورنده فراقالب‌هایی ادراکی/شناختی و مفهومین می باشد که در تلاش برای کنار هم نهادن و یکپارچه نمودن ایده ها و انگاشت ها، نگره ها و روایت ها، تدبیرها و رویکردهای کنونی به مخمصه ها و نابسامانی های حال حاضر است (و یا آن هایی که در آینده پدیدار می گردند) تا جهان فضایی جادارتر، ژرف تر، کل نگرتر، یکپارچه تر، منسجم تر، روامدارتر و رهایی بخش برای دگرش و فرگشت فکرها و تدبیرها برپا سازد. کتاب حاضر در امتداد کتاب پیشین (هوشیاری و عقلانیت یکپارچه زیست¬محیطی) و به عنوان دومین گام در استمرار (فرا)پروژه اندیشوری یکپارچگی و یکپارچه سازی (انتگرال و انتگراسیون) به رشته تحریر درآمده است.
یاد آور می شود انتشارات جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری که به صورت تخصصی در حوزه نشر دانشگاهی فعالیت می کند، تلاش می کند در کوتاه ترین زمان ممکن آثار دانشگاهیان و اساتید (اعم از تالیف و ترجمه و پایان نامه های شاخص دانشجویی) را به چاپ برساند و اساتید دانشگاهی و صاحب نظران و مولفان می توانند برای اخذ مشاوره در خصوص مراحل تالیف کتاب و چاپ آثار خود به دفتر انتشارات جهاد دانشگاهی استان واقع در دانشگاه شهرکرد- جنب دانشکده منابع طبیعی- معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی مراجعه کرده و یا با شماره 32320323یا 32320070 و در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته در ساعات 8 تا 16 تماس حاصل کنند. همچنین تارگاه jchb.ir برای کسب اطلاعات بیشتر اعلام می شود.
در ضمن برای تهیه کتابِ « فرا نظریه پردازی یکپارچه پرسمان های سرکش زیست محیطی» می‌توانید از درگاه اینترنتی زیر اقدام به خرید نمایید:
16book.ir

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری انتشارات جهاد دانشگاهی چاپ کتاب